تبلیغات
صبح لرستان - گرمای بی سابقه هوا در لرستان
 
صبح لرستان
سهراب فرشاد
درباره وبلاگ


کارشناس ارشد حقوق خصوصی
وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار

مدیر وبلاگ : سهراب فرشاد
نویسندگان

.


.برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


.

چهارشنبه 19 تیر 1392 :: نویسنده : سهراب فرشاد
در روزگاری نه چندان دور استان لرستان یکی از خوش آب و هواترین استانهای کشور بودو هم وطنان جنوبی بویژه در استان همجوار خوزستان برای فرار از گرمای طاقت فرسای آن منطقه و با توجه به پیوندهای فرهنگی، قومی و خانوادگی لرستان را اولین مقصد سفرهای خارج استانی خود در تابستان قرار می دادند. اما آنچه مسلٌم است اینکه در حال حاضر مرکز استان لرستان اگر از برخی شهرستانهای خوزستان گرمتر نباشد خنکتر هم نیست. دیگر نمی توان به اعتدال هوای لرستان در مقایسه با استانهای دیگر تأکید نمود.
روند صعودی افزایش دمای هوا در کشورمان همچون سایر مناطق در سراسر کره زمین پدیده ای است تابع عوامل متعدد که از جمله مهمترین آنها می توان به فعالیتهای انسانی بخصوص در توسعه صنایع و تراکم پراکندگی آن به ویژه در اطراف شهرها و مراکز جمعیتی، افزایش بهره برداری از منابع زیرزمینی همچون انواع سوخت شامل گاز، نفت، زغال سنگ، انتشار گازهای گلخانه ای، تخریب پوشش جنگلی و کاهش بارندگی های جوی اشاره کرد. قاعدتأ ایران و لرستان از این قاعده مستثنی نیستند. جهان در سالهای اخیر گرم ترین سالهای حیات خود را تجربه می کند.
در لرستان اما این روند با سرعت بالا و نگران کننده ای در حال افزایش است. گرچه سراسر استانهای کشور صعود درجه حرارت را در فصل های گرم سال تجربه می کنند ولی لرستانی که دمای هوایش در مقایسه با سایر مناطق کشور همواره رده های میانی را به خود اختصاص می داد در 20سال گذشته نه تنها با شدت یافتن گرما جایگاه سابق خود را بعنوان استانی چهارفصل و خوش آب و هوا تا حدی از دست داده بلکه کار به جایی رسیده که در سالهای اخیر خرم آباد در میان مراکز استانهای کشور بویژه در فصل تابستان به یکی از گرم ترین آنها تبدیل شده است. حتی در چند روز اخیر بارها در اخبار هواشناسی صدا و سیمای ایران شاهد بوده ایم خرم آباد پس از اهواز بعنوان دومین مرکز استان گرم کشور معرفی شده است و بیشینه دمای آن به 47 درجه ساتیگراد رسیده در حالیکه تنها سه درجه تا 50 درجه سانتیگراد دمای هوای اهواز بعنوان گرمترین مرکز استان کشور فاصله داشته است. اهواز البته نه امروزه بلکه سالهاست که معمولأ بعنوان گرمترین شهر مهم کشور شناخته می شود.
در میان شهرستانهای استان نیز چگنی،کوهدشت و تا حدی دورود نیز وضعیت مشابه خرم آباد را دارند چرا که از منظر موقعیت جغرافیایی و طبیعی مشابهت های بیشتری با مرکز استان دارند و دمای هوای آنها همچون خرم آباد با افزایش چشمگیر همراه بوده است. مردمان پلدختر نیز که بیشترین نزدیکی را به خوزستان دارد بعنوان گرم ترین شهر استان این روزهای گرمایی درحد اهواز را تجربه می نمایند. دمایی که ده درجه خنکتر آن هم گرچه در اروپا اتفاق نمی افتد اما اگر در کشورهای معتدل و در طول سواحل دریای مدیترانه، بالتیک، دریای سیاه و اژه اتفاق بیفتد بی گمان همراه با تلفات فراوان خواهد بود. اما اهالی شهرهایی همچون الیگودرز، نور آباد(دلفان) و ازنا از هوای مساعدی در تابستان بهره می برند و گرمای هوای بروجرد و الشتر(سلسله) نیز قابل تحمل است.
به هر صورت در مجموع وقتی شرایط دمایی استان در تابستان را طی سالهای اخیر با سایر استانها مقایسه می کنیم متوجه از دست رفتن جایگاهمان بعنوان منطقه ای معتدل کوهستانی با آب و هوای متأثر از سیستم دمایی مدیترانه ای می شویم. روزگاری تصور اینکه هوای خرم آباد از شهرهای کویری همچون یزد، کرمان، بندر عباس، زاهدان، سمنان، بوشهر، بیرجند و اصفهان گرمتر شود در ذهن هیچ شهروند لرستانی خطور نمی کرد اما این روزها نه تنها رکورد گرمای هوا در استان شکسته شده بلکه دیگر برخی شهرهای استان مزیتی درهوای مناسب نسبت به شهرهای خوزستان ندارند.
در لرستان دلایل دیگری در کنار دلایل عمومی اشاره شده موثر در ایجاد این پدیده هستند که می توان به کاهش سطح آب های زیرزمینی در نتیجه کاهش بارندگی های جوی، گسترش گرد و غبار موسوم به ریزگردهای عربی در فصول گرم سال در لرستان، قطع مکرر درختان و از بین بردن فضای سبز و منابع طبیعی در منطقه، فعالیتهای مختلف آلاینده های فراوان محیط زیست در استان، عدم تعمیق فرهنگ استفاده صحیح از منابع آبی و منابع طبیعی، افزایش تحصیل منابع آبهای روان با بهره برداری از ایستگاه های پمپاژ و سدهایی که شاید در شرایط مناسبی ساخته نشده اند، اشاره کرد.
به هر حال عامل هر چه باشد کارشناسان امر ضروری است به صورت ویژه بررسی ایجاد این شرایط را در دستور کار قرار دهند و با برگزاری همایشهای سراسری و دعوت از صاحبنظران کشوری مهار این پدیده شوم را بات جدیت بیشتر دنبال نمایند تا شاید بار دیگر با اتخاذ تدابیری لرستان به جایگاه سابق خود دست یافته و بار دیگر به بهشت مسافران و گردشگران جنوبی، بخصوص خوزستانیها تبدیل شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما