تبلیغات
صبح لرستان - تلاش ده ها کاندیدا برای کسب 13 کرسی شورای شهر خرم آباد
 
صبح لرستان
سهراب فرشاد
درباره وبلاگ


کارشناس ارشد حقوق خصوصی
وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار

مدیر وبلاگ : سهراب فرشاد
نویسندگان

.


.برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


.

                                      در آستانه برگزاری انتخابات 24خرداد

                  تلاش ده ها کاندیدا برای کسب 13 کرسی شورای شهر خرم آباد

كمتر از 40 روز دیگر به زمان برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا كه در جمعه 24 خرداد ماه سالجاری برگزار خواهد شد، فرصت باقی است. در این تاریخ شهروندان لرستانی همچون دیگر هم‌وطنان با آراء خود نمایندگانشان را در اداره امور شهر و روستای محل زندگیشان برمی‌گزینند در شهر خرم‌آباد با كاندیداتوری 148 نفر بیشترین افراد نسبت به سایر شهرهای استان اقدام به ثبت‌نام در رقابت ورود به پارلمان محلی نموده‌اند. در میان اسامی رقباء هم چهره‌های مطرح و مدیران پیشین به چشم می‌خورد و هم نام رقبای تازه وارد و كمتر شناخته شده وجود دارد كه در نهایت 13 عضو اصلی از میان آنها به چهارمین دوره فعالیت شورای شهر راه خواهند یافت.

ثبت نام چهره ها؛

با پایان مهلت قانونی ثبت‌نام رقباء ورود به شورای شهر و بررسی اسامی آنها حضور برخی چهره‌های سرشناس جلب توجه می‌كند كه می‌تواند، نویدبخش رقابتی جدی باشد. برخی مدیران مطرح سیاسی، شهرداران، نمایندگان شوراهای فعلی و كاندیداهای ادوار، وكلای دادگستری، ورزشكاران و هنرمندان از جمله افرادی هستند كه كاندیداتوری آنها جالب توجه است. در رأس تمام نامزدهای موجود شجاع دریكوند قرار گرفته است. وی سابقه تصدی فرمانداری شهرستان‌های خرم‌آباد، اندیمشك، پاوه و جوانرود را در اختیار داشته و در روزگار نه چندان دور مصوبات شوراهای شهر و روستا در مناطق اشاره شده با امضاء او قطعیت می‌یافت. دریكوند همچنین تجربه مدیر كلی ستادی در استانداری لرستان، مشاور استانداری لرستان و خوزستان و نیز مدیریت در آموزش و پرورش را در سوابق اجرایی خود داراست. مدیریت قابل تقدیر وی در گذشته باعث شده به عنوان بخت اول كسب كرسی شورای شهر خرم‌آباد مطرح شود. بنا به اخبار بدست آمده شجاع دریكوند سرلیست ائتلاف‌های اصلی انتخابات ماه آینده خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود، بالاترین آراء به وی اختصاص یابد. حسن رضائیان، دیگر فرماندار ثبت‌نام كننده در انتخابات شورای اسلامی شهر خرم‌آباد است. وی نیز دارای سوابق مدیریتی قابل توجه از جمله فرمانداری شهرستان سلسله (الشتر) می‌باشد كه می‌تواند از گزینه‌های مطرح تصدی به جایگاه پارلمان محلی در خرم‌آباد باشد. محمد مهرابی رئیس پیشین شورای شهر در دوره دوم و عضو دوره‌های اول و دوم و كاندیدای مجلس هشتم از جمله افرادی است كه از شانس‌های اصلی كسب مجدد صندلی شورای شهر خرم‌آباد است. هوشنگ نصیری، محمد حسین‌پور، نورمحمد احمدیانی، صالح كشوری و حسین سهرابیان هم با سابقه شهرداری در شهرهایی همچون خرم‌آباد، كوهدشت، پلدختر، سراب دوره و سپیددشت پا به عرصه انتخابات گذاشته‌اند و می‌توانند از گزینه‌های مطلوب ورود به شورای شهر خرم‌آباد باشند.

سرهنگ جافر وفایی سالارپور از قهرمانان و پیشكسوتان تكواندو كشور و افسر ارشد نیروی انتظامی و عبداله عزیزپور قهرمان و پیشكسوت كشتی و سرپرست معاونت ورزشی سازمان ورزش و امور جوانان استان و رئیس هیئت كشتی لرستان، نمایندگان قشر ورزشكار مركز استان در رقابت‌های شورای شهر هستند كه قابلیت كسب آراء لازم را دارند. اما از بین هنرمندان نیز افرادی اقدام به نام‌نویسی نموده‌ا ند كه می‌توان به سیف‌الدین آشتیانی خواننده مطرح ترانه‌های لری كه كارمند بانك است و فرشاد سیفی موسیقیدان و نوازنده اشاره كرد كه پا به گود رقابت سنگین ورود به جایگاه نمایندگی مردم خرم‌آباد در شورای شهر نهاده‌اند. از میان وكلای دادگستری نیز افرادی مثل رضا حاصلی (كاندیدای ادوار)، احمدعلی دلفان (عضو كنونی شورای شهر)،  فاطمه كاكاوند، حسین‌رضا جمشیدی و بهنام حسن‌زاده در كنار حمیدرضا پورحسینی از مسئولین دادگستری استان با احساس ضرورت حضور قانوندانان در تركیب اعضاء شورای شهر در این رقابت ورود نموده‌اند.

مداحان نیز در این دوره افرادی را به عنوان رقیب معرفی نموده‌اند كه در صدر اسامی این چند نفر نام علی جهان آراء بیش از دیگران مطرح است. مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان در دوران مدیر كلی ماكنعلی از رقبای جدی انتخابات آتی خواهد بود. دكتر علاء‌الدین شیخی رئیس بیمارستان حضرت زینب (س) و از پزشكان مردمی و كاندیدای ادوار گذشته از دیگر چهره‌های مطرح انتخابات شورای شهر خرم‌آباد است كه ایجاد تغییر در تركیب كنونی شورای شهر را لازم دانسته است. اسفندیار مرادی‌پور از فرهنگیان با سابقه و كاندیدای همواره مطرح در ادوار گذشته، كرم نعمتی از مسئولان كمیته امداد استان، محمد ملكشاهی كاندیدای اسبق نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مهندس قدرت‌اله فولادوند مجری طرح‌های عمرانی نیروی انتظامی در غرب كشور و مدیر گوه معماری دانشگاه علمی- كاربردی خرم‌آباد، سرهنگ عیسی ساكی معاون علمی- پژوهشی سپاه استان، محسن اقبالی مسئول حراست و معاون پیشین اداره كل نوسازی و تجهیز مدارس استان، حسن خسروی كارشناس ارشد عمران و محمد اسدی كارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری از جمله رقبای مطرح ورود به شورای شهر مركز استان هستند. بدیهی است همه كاندیداهای در صحنه چشم به صندلی‌های شورا دوخته‌اند و از تمام تلاش خود برای تصاحب آنها بهره خواهند برد.

 

آنهایی كه نیامدند

پیش از آنكه مهلت ثبت‌نام، نامزدهای انتخابات شورای شهر خرم‌آباد پایان یابد گمان می‌رفت افراد شناخته شده دیگری در این عرصه ورود نمایند. اما با پایان مهلت مذكور و مشخص شدن اسامی كاندیداها، نام برخی از شخصیت‌هایی كه انتظار می‌رفت ثبت‌نام كرده باشند، به چشم نمی‌خورد. درصد اسامی نامزدهای احتمالی كه ثبت‌نام نكردند می‌توان به امیر ناصر غلامرضایی اشاره كرد. او كه عضو مستعفی شورای كنونی بود و از كاندیداهای بالقوه نمایندگی مجلس شورای اسلامی است در انتخابات خرداد ماه نام‌نویسی نكرد. غلامرضایی كه از پرسنل مخابرات استان است در صورت كاندیداتوری از بخت‌های مسلم ورود به شورای شهر خرم‌آباد محسوب می‌شد. سرهنگ عزت‌اله حسنوند، رئیس پلیس شهرستان بم و بروات، رئیس كلانتری چهارده و یگان امداد نیروی انتظامی و برادر فتح‌اله حسنوند نماینده اسبق خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی از دیگر اسامی مطرح و شناخته شده بود كه از ورود به عرصه رقابت شورای شهر امتناع نمود. وی كه از روابط عمومی بالایی بهره می‌برد، در صورت كاندیداتوری از رقبای جدی كسب كرسی نمایندگی شورای شهر خرم‌آباد به حساب می‌آمد. حجت‌اله حیدری‌مقدم، وكیل پایه یك دادگستری، مدرس دانشگاه و عضو شورای اجرای هلال‌احمر و برادرزاده نماینده اسبق سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی از دیگر چهره‌های شاخص این دوره از انتخابات پارلمان محلی خرم‌آباد بود كه برخلاف انتظارات در عرصه رقابت شورای شهر حضور نیافت. بیژن حسین‌پور تنها نامی در میان اعضاء دوره كنونی (دوره سوم) شورای شهر خرم‌آباد بود كه برای انتخابات پیش رو ثبت‌نام نكرد. گرچه برخی خویشاوندان و از جمله برادرزاده‌اش به نیابت وی در این رقابت حضور دارند. به نظر می‌رسد وی كه زمانی مورد حمایت حزب موتلفه بوده نیم نگاهی به انتخابات دوره آینده مجلس شورای اسلامی داشته باشد. دكتر فیروزه غضنفری، روانشناس، استاد دانشگاه و عضو هیئت تحریریه روزنامه صدای ملت كه پیش از این شایعاتی در خصوص حضورش در انتخابات شورای شهر خرم‌آباد وجود داشت نیز از افراد شاخصی بود كه در این رقابت ورود نكرد. فریدون نصیری از پرسنل بازنشسته تأمین اجتماعی و عضو خانواده هرمز نصیری شهردار كنونی خرم‌آباد هم در انتخابات حضور نیافت. در حالی  كه گفته می‌شد از جمله ثبت‌نام‌كنندگان خواهد بود. از بدنه شهرداری نیز افرادی همچون رحیم محمد حسینی، اسماعیل پویان‌مهر و امیر امانی با عدم نام‌نویسی عطای مشاركت خود در رقابت را به لقایش بخشیدند. علی امرایی مجری مردمی و شناخته شده صدا و سیمای مركز استان و عضو اولین دوره شورای شهر هم دیگر چهره‌ای بود كه اقدام به ثبت‌نام نكرد. شهناز بازداری كاندیدای ادوار گذشته در این دوره نام‌نویسی نكرد اما برادرش به میدان انتخابان ورود نمود. محمد خدامی نفر اول انتخابات دوره گذشته شورای شهر و شهردار اسبق خرم‌آباد از جمله دیگر افرادی بود كه در رقابت‌های انتخاباتی دوره جدید ورود نكرد.

 

ثبت‌نام شورای سومی‌ها در غیاب نمایندگان ادوار

در حالی كه تمامی اعضاء كنونی (دوره سوم) شورای شهر خرم‌آباد بجز بیژن حسین‌پور بار دیگر خود و عملكردشان را در معرض رأی عمومی قرار داده‌اند كه از میان نمایندگان ادوار گذشته شورای شهر تنها دو نفر ثبت‌نام نمودند. محمد مهرابی و فریدون معتمدی اعضاء دو دوره اول و دوم شورای شهر خرم‌آباد. سایر اعضاء ادوار شورا در انتخابات پارلمان محلی دوره چهارم ثبت‌نام نكردند. البته به استثناء محمدجعفر همت‌پور نماینده فعلی که در دوره گذشته هم عضو بود.

بنابراین با احتساب هشت نماینده از نه نماینده فعلی تنها دو نماینده دوره‌های گذشته در این عرصه حضور یافته‌اند. حضور اكثریت قریب به اتفاق اعضاء كنونی در حالی است كه عملكرد طولانی مدت 6 ساله این دوره همواره با انتقادات فراوان از جمله عدم ثبات تصمیم‌گیری در انتخاب شهردار و حتی اعضاء هیئت رئیسه شورای شهر همراه بوده است. به نظر می‌رسد نمایندگان دوره سوم شورا كار سختی برای حفظ صندلی‌های خود در مسند نمایندگی شهروندان خرم‌آبادی در پیش داشته باشند.

 

تبلیغات با شیوه‌های نوین

در حالی كه هنوز نتایج تایید صلاحیت‌ها اعلام نشده است. اكثر كاندیداهای انتخابات شورای اسلامی شهر خرم‌آباد تبلیغات پیدا و پنهان خود را آغاز نموده‌اند. انتشار كارت‌های تبلیغاتی، نصب بنرها و پوسترهای متعدد تحت عناوین مختلف جهت بهره‌برداری انتخاباتی، دیدارهای چهره به چهره، برگزاری جلسات شبانه و حضور در مراسمات گوناگون، ارسال پیامك از طریق سیستم ارتباطی تلفن همراه به مناسبت‌های مختلف كه از تبریك سال نو شروع شده و تا این لحظه با مضامینی همچون گرامیداشت ایام فاطمیه، روز كارگر، روز معلم و روز شوراها ادامه داشته است. هر كدام از كاندیداها سعی می‌كنند با شیوه‌های نوین و خلق ابتكار و بهره‌گیری از ابزار ارتباطات خود را بیشتر به شهروندان بشناسانند و رأی آنها را جلب نمایند. بدون شك با فرا رسیدن موعد رسمی تبلیغات و پس از تایید صلاحیت‌های قطعی نامزدهای انتخابات، تبلیغات كاندیداها شدت خواهد گرفت و از انواع و اقسام روش‌های تبلیغی به منظور كسب آراء لازم استفاده خواهند كرد.

 

كناره‌گیری غیرمنتظره

در حالیكه پس از ثبت‌نام افراد مختلف و چه بسا قبل از آن فعالیت‌های تبلیغی نامزدهای انتخابات آغاز شده بود. با وجود آنكه كمتر از یك ماه به شروع رسمی تبلیغات افراد حاضر در رقابت باقی مانده است. خبر كناره‌گیری فریدون معتمدی یكی از دو نماینده ادوار شورا در انتخابات 24 خرداد منتشر شد. وی كه دو دوره عضویت و حتی نایب رئیسی شورای شهر خرم‌آباد را در اختیار داشت به ناگاه با حضور در فرمانداری خرم‌آباد در روزهای پایانی هفته گذشته، انصراف خود را از كاندیداتوری نمایندگی شورای اسلامی شهر خرم‌آباد اعلام نمود. وی كه در سوابقش مدیریت سطوح مختلف آموزش و پرورش و ریاست هیئت قایقرانی استان وجود دارد، هدف از انصراف خود را ایجاد اتحاد و جلوگیری از ریزش آراء بدلیل حضور پرتعداد افراد در انتخابات آتی دانست. فریدون معتمدی كه از جمله افراد شاخص و اخلاق‌مدار حاضر در انتخابات بود در صورت تداوم حضور از رقبای اصلی ورود به شورای چهارم به حساب می‌آمد كه 6 هفته مانده به برگزاری انتخابات رسماً كناره‌گیری نمود.

 

شهر خرم‌آباد در انتظار انتخاب برتر

خرم‌آباد به عنوان مركز استان در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های عمرانی و توسعه متوازن باید الگوی دیگر شهرهای استان باشد نه اینكه خود نمادی از آشفتگی، بی‌نظمی و بی‌ثباتی در مدیریت شهری و ناتوانی در ایجاد محیط زیست اجتماعی مناسب‌ شهروندان باشد. اگر گزینش اعضاء شورای شهر براساس معیارهای واقعی و بدور از تعصبات گروهی، طایفه‌ای و رابطه‌ای باشد و مبتنی بر دو ضابطه اصلی یعنی تعهد و تخصص صورت پذیرد، توسعه پایدار شهری رقم خواهد خورد و با تدبیر ویژه بسیاری مشكلات زندگی شهری مرتفع شده و محیط زندگی در شهری همچون خرم‌آباد با قابلیت‌های متعدد و مزیت‌های فراوان دلپذیر شده و نه تنها شتاب مهاجرت از منطقه به شهرهای بزرگتر و دارای رفاه اجتماعی كاهش می‌یابد، بلكه روند این پدیده معكوس خواهد شد. بنابراین شایسته است هر كدام از شهروندان مبنای تعصب هر رأی خود را تنها معیار عمران و آبادانی شهرمان قرار دهیم و بهترین گزینه‌ها را از میان نمونه‌های موجود برگزینیم تا پس از اعلام نتایج و گذشت مدتی از تصدی نمایندگان منتخب از انتخاب خود پشیمان نباشیم.

 

سهراب فرشاد

 كارشناس ارشد حقوق خصوصی، وكیل پایه یك دادگستری

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما