تبلیغات
صبح لرستان - آبادانی شهر خرم آباد در گرو انتخاب اصلح
 
صبح لرستان
سهراب فرشاد
درباره وبلاگ


کارشناس ارشد حقوق خصوصی
وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار

مدیر وبلاگ : سهراب فرشاد
نویسندگان

.


.برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


.

چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : سهراب فرشاد
آبادانی شهر خرم آباد در گرو انتخاب اصلح

متن مصاحبه سهراب فرشاد  با خبرنگار هفته نامه تبلور اندیشه

31 سال پیش در خانواده ای از خانواده های قدیمی و سرشناس شهر خرم آباد متولد گردید . پدرش شادروان فریبرز فرشاد از مشاهیر خرم آباد و قهرمان و پیشکسوت مطرح رشته ورزشی بوکس کشور بود . وی از پیشگامان انقلاب اسلامی در لرستان بویژه خرم آباد بوده که بارها تحت تعقیب مسئولان امنیتی و اطلاعاتی رژیم طاغوت قرار گرفت . وی نقش محوری در تدارک تظاهرات ضدرژیم و اطلاع رسانی اعلامیه ها و پیام های امام خمینی (ره) در طول نهضت ایشان در منطقه بر عهده داشت و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز از مؤسسین و پایه گذاران کمیته انقلاب اسلامی لرستان بود که در نوروز 1374 در حالی که معاونت اداری مالی سازمان وقت تربیت بدنی استان را بر عهده داشت ؛ به دلیل سکته مغزی درگذشت . مادر ایشان نیز از خانواده ای مذهبی و آموزگار بازنشسته آموزش و پرورش خرم آباد است . سهراب فرشاد وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار صاحب قلم در مطبوعات استان و دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق خصوصی است . در طول سه سال قلم زنی در هفته نامه تبلور اندیشه همواره بیشترین حساسیت ها و پیگیری های مرتبط با مدیریت و عمران شهری خرم آباد در مطالب وی به چشم می خورده است . با توجه به وجود شایعات متعدد در خصوص کاندیداتوری وی در انتخابات شورای اسلامی شهر خرم آباد مصاحبه ای با این صاحب نظر مسائل سیاسی و منطقه ای ترتیب داده ایم که تقدیم خوانندگان محترم تبلور اندیشه می گردد :

* به عنوان اولین سؤال ، آقای فرشاد آیا باید شما را کاندیدای قطعی انتخابات شورای شهر بدانیم؟ قبل از پاسخگویی به این سؤال شما باید به استحضار برسانم طی ماه های اخیر و بویژه روزهای گذشته تاکنون بارها و بارها در محافل گوناگون از این حقیر به عنوان یکی از کاندیداهای رقابت های انتخاباتی شورای شهر نام برده شده است و بعضاً گفته می شد فرشاد امور مربوط به مدیریت شهری ، خدمات و عمران شهری را تنها با هدف جلب آراء برای رسیدن به کرسی شورای شهر پیگیری نموده و در رسانه ها مطرح می کند . حال آنکه خدا خود شاهد است که هر آنچه تاکنون در نوشته هایم پی گرفته ام تنها با هدف برداشتن گامی در ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان در شهری همچون خرم آباد بوده است و نیتی جز آن در کار نبوده است . تداوم رویه گذشته در آینده نیز اشتباه این افراد را نمایان می کند .             شما نگفتید آیا کاندیدای انتخابات دوره چهارم شورای اسلامی شهر خرم آباد هستید یا خیر؟ ضمن آنکه از کلیه کسانی که به هر وسیله ای از خدمتگزار خود حمایت می کنند و الطافشان همواره شامل اینجانب شده است شما را به صبر دعوت می کنم . بی گمان در روزهای آینده با پایان مهلت ثبت نام کاندیداهای این عرصه مشخص می شود که خواهم آمد یا خیر .

* شما از فعالان نمایندگی مجلس نهم بوده اید . چقدر تعامل میان نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر را بویژه در شهری همچون خرم آباد ضروری می دانید؟ نمایندگان مجلس و نمایندگان شوراها همگی به نیابت از مردم یک منطقه به چنین جایگاهی دست می یابند و قدرت آنها از طریق آراء مردم بدست می آید . لذا لازم است از هر گونه یک جانبه گرایی ، خود رایی و غرور بی جهت بپرهیزند . این دو گروه همواره باید با هم تعامل داشته باشند تا بتواند مشکلات حوزه انتخابیه خود را بر طرف و طرح ها و پروژه های متعددی در راستای عمران و آبادانی منطقه تعریف نموده و اجرا نمایند . در طول ادوار گذشته کتر خبری از جلسات مشترک این دو گروه نمایندگان مردم منتشر شده که حاکی از کم رغبتی آنها به همکاری و تعامل است . حال آنکه اگر جلسات مستمر و هدفمندی میان آنها تشکیل شود و پیشنهادات مطرح گردد با استفاده از قدرت سیاسی گسترده نمایندگان مجلس در در سطح کلان کشور به راحتی می توان بسیاری مشکلات شهری را بر طرف نمود و این شرایط منوط به حضور نمایندگان مطرح ، با نفوذ و صاحب نظر در هر دو عرصه نمایندگی مجلس و شورای اسلامی شهر است . انتظار می رود منتخبان چهارمین دوره شورای شهر خرم آباد برگزاری چنین جلساتی را از والویت های برنامه خود قرار دهند .

* آیا عملکرد ادوار سه گانه شورای شهر خرم آباد را مثبت می دانید؟ با تاسف باید بگویم در مجموع خیر . چرا که در هر دوره ای مجموعه ای از اتفاقات رقم خورد و نقاط ضعفی در عملکردهای مدیریت شهری و قانون گذاری محلی وجود داشت که قابل پذیرش نبود . البته بخش عمده ای از این عدم رضایت به خود انتخابات کنندگان بر می گردد که به جای ملاک شایسته سالاری تنها با دیدگاه های طایفه سالاری و قوم گرایی دست به انتخاب می زنند . اقدامی که نتیجه آن چیزی جزء عدم توسعه یافتگی مطلوب متناسب با قابلیت های موجود نخواهد بود .

* قابلیت هایی که اشاره نمودید شامل چه مواردی است؟ شهر خرم آباد از جهات مختلف دارای شرایطی است که برتری موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی آن را نسبت به بیشتر شهرهای کشور نشان می دهد که البته نمی توان در وقت اندک به همه آنها پرداخت . این قابلیت ها با کمی تدبیر به فعلیت در خواهد آمد ، و بیشترین نفع را به شهروندان خواهد رساند .

* یعنی شما می گویید اجرای قابلیت ها منوط به دقت در انتخاب است؟ قطعاً به همین صورت است. شهروندان خرم آبادی باید با تغییر نگرش در انتخاب های خود ، شایسته سالاری را جایگزین رابطه سالاری کنند . ملاک انتخاب خود را در درجه اول تعهد به نظام اسلامی و التزام به ولایت فقیه ، اخلاق و عمل نیکو، تخصص ، سوابق اجرایی و عملی و اندیشه های توسعه خواه قرار دهند و در میان گزینه های موجود اصلح ترین ها را برگزینند .

* چگونه می توان چنین افرادی را یافت؟ در شهر ما به رغم گستردگی که در سال های اخیر ایجاد شده بسیاری از مردم نسبت به همدیگر شناخت دارند یا با اندک تحقیقی به شناخت دست می یابند . با صرف مدت کوتاهی وقت و استفاده از برنامه های تبلیغی می توان کاندیداها را شناخت . حتی می توان صاحبان فکر و اندیشه و طرح و برنامه را هم برای ورود به این عرصه ترغیب نمود . به نظر من کاندیدای های برتر را می توان از طریق بررسی برنامه هایشان شناخت . کسی که بدون برنامه و هدف در زمینه امور شهری وارد گود رقابت شده نماینده صادقی برای مردم نخواهد بود و نمی تواند منافع عمومی شهروندان را تأمین نماید . البته استفاده از مشاورین متخصص نیز در شناخت اصلح مؤثر است .

 

* حضور افراد متعدد در رقابت های انتخاباتی را مطلوب می دانید؟ تکثر نظر و افزایش قدرت انتخاب در کل امری پسندیده است اما چگونگی انتخاب اهمیت دارد و کیفیت حضور . به نظر اینجانب در انتخابات پیش رو نباید افراد درس پس داده ای که در دوران مسئولیت خود در عرصه های اجرایی نتوانسته اند اقدامات قابل توجه مثبتی را اجرا نمایند پا به این عرصه بگذارند . در مجموعه شهرداری خرم آباد که در سال های اخیر چند هزار نیروی انسانی در اختیار داشته هم اکنون شنیده می شود افرادی کاندیدای انتخابات شده اند که برخی از آنها دارای حواشی بوده اند و هم اکنون برای کسب جایگاه پیشین خود تصمیم به حضور در انتخابات گرفته اند . مردم باید هوشیار باشند و به گونه ای دست به انتخاب بزنند که فردی به ناحق به مدت چهار سال نتواند بر کرسی شورای شهر تکیه بزند و به دنبال منافع شخصی خود و اطرافیانش باشد . مسئولین اجرایی و نظارتی هم باید سوابق و پرونده های این افراد را با دقت بررسی نموده و از ورود افراد ناتوان به شورای شهر جلوگیری به عمل آورند . پاکدستی در امور مالی از جمله شرایط مهمی است که در مجموع تحت نام امانت داری به عنوان ویژگی برجسته یک نماینده شورای شهر باید در انتخاب آینده مورد توجه و دقت نظر مردم قرار گیرد .

* تبلیغات کاندیداها با روش های گذشته آیا مورد پذیرش است؟ در این زمینه قانون انتخابات دچار تغییراتی شده و به گونه ای نتظیم شده که اگر به درستی اجرا شود چندان مشکلی ایجاد نمی شود . اما در انتخابات گذشته نمایندگی مجلس شاهد اقدامات غیر قانونی همچون دیوار نویسی ، نصب پوستر و عکس نامزدهای انتخابات بر در و دیوار شهر بودیم . بعضی دیوار نویسی ها حقیقتاً زننده است و نباید صورت پذیرد. تبلیغ وسیع کاندیداها بر روی دیوارهایی که با زحمت شهرداری نقاشی شده به عنوان مثال دیوارهای زیرگذرها قابل توجیه نیست و آسیب به بیت المال است . به نظر بنده به افرادی که طرفدارانشان با چنین اقداماتی سیمای شهر را تخریب می کنند نباید رأی داد . نباید فراموش کنیم تخریب چی شهر نمی تواند شهرساز خوب و امینی باشد . متأسفانه هم اکنون که دو ماه به زمان انتخابات باقی است شاهد تبلیغات غیرقانونی یکی دو نفر از نامزدهای رقابت شورای شهر هستیم که بر روی دیوارهای شهر خرم آباد در مناطقی شعار نویسی می کنند و از عناوین مقدس و نام و یاد شهدا بزرگ انقلاب و دفاع مقدس در جهت دستیابی به اهداف تبلیغی خود استفاده می نمایند . اقدام زشتی که به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و نمی تواند منجر به فریب شهروندان آگاه و فهیم خرم آباد در جذب به چنین اشخاصی شود .

* وضعیت فعلی مدیریت شهری خرم آباد را چگونه ارزیابی می کنید؟ در حقیقت بدون شک یکی از بهترین انتخاب های صورت گرفته در هر سه دوره فعالیت شورای اسلامی شهر خرم آباد و چه بسا دو دهه اخیر در بدنه شهرداری گزینش مهندس هرمز نصیری به عنوان شهردار است . وی در طول مدت یک ساله تصدی خود بر مدیریت شهرداری خرم آباد اقدامات مثبت و در خور توجهی انجام داده است و تا کنون عملکرد عمومی وی که در سطح شهر ملموس و محسوس است قابل پذیرش است . البته نواقصی هم وجود دارد که باید برطرف شود و طرح های نیمه کاره ای که وجود دارد به سرعت به انجام برسد .

* یکی از دلایل کندی اجرای پروژه های شهری کمبود بودجه و اعتبار عنوان شده و در این خصوص چه باید کرد؟ شهرداری نهاد عمومی غیر دولتی وابسته به وزارت کشور محسوب می شود که عمده درآمد آن از طریق فعالیت های خودش تأمین می شود . در واقع نهادی خود گردان است که باید هزینه هایش را خودش تقبل نماید . اما به نظرم می تواند منابع درآمدی پایداری علاوه بر عوارض و مالیات های موجود برای خود تعریف نماید . با بهره گیری از تجارب مدیریت شهرهای موفق در این زمینه و بدست اوردن راه های تأمین درآمد پایدار و مطمئن می توان گام های بزرگی برداشت و منابع اجرای پروژه ها را بدست اورد . بسیاری از این موارد را سلسله مقالات خود که تعداد زیادی از آنها در همین هفته نامه به چاپ رسیده در گذشته مطرح نمودم .

* آیا مطالبی هم که در زمینه امور شهری در مطبوعات استان نگاشته اید مورد توجه قرار گرفته است؟ برخی اوقات خشم و عصبانیت مدیران شهری را بدنبال داشت . در بسیاری از موارد نیز از مطالب نگاشته شده که با هدف بهبود شرایط نگاشته می شدند از سوی مدیران با ظرفیت پذیرفته شده و استقبال به عمل می آمد .

 

اطلاع دارم اکثر بدنه شهرداری و نمایندگان شورای شهر مطالب این حقیر را به دقت دنبال می کنند . در مواردی پیشنهادات ارائه شده نیز مورد توجه قرار می گرفت و حتی به آنها عمل می شد . البته انتظار این بود که حساسیت بیشتری به خرج داده شود و به اکثر پیشنهادات که عموماً کارشناسی و حساب شده بوند جامعه عمل می پوشاندند در آن صورت تحولی در سطح شهر خرم آباد ایجاد می شد .

* آیا انتصابات مدیران و معاونان شهرداری و سازمان های تابعه بر اساس شایستگی افراد به عمل می آید یا با رابطه صورت می پذیرد؟ سؤال قدری چالشی است اما با صراحت می گویم که اکثر انتخاب های صورت گرفته بر اساس لیاقت و شایستگی بوده بر خلاف برخی رویه های گذشته که روابط با افراد با نفوذ و اعضا شورا بی تأثیر نبود . نتیجه عملکرد ادوار مختلف مدیران شهرداری در دوران تصدیشان بر این سازمان نظر بنده را تأیدد می کند .

* آقای فرشاد آیا فعالیت شغلی شما محدود به امور حقوقی است؟ تا کنون در معرض انتخاب دیگران قرار گرفته اید؟ بنده ضمن آنکه وکیل دادگستری هستم ، سابقه فعالیت چند ساله به عنوان روزنامه نگار با مطبوعات استان از جمله روزنامه های آفتاب لرستان و صدای ملت و هفته نامه تبلور اندیشه ، بامداد لرستان و نشر اندیشه داشته ام و بیشترین مطالب را در دفاع از حقوق شهروندان لرستانی و دستیابی به جایگاه در خور شأن آنها داشته ام که البته در آینده بدون هیچ ملاحظه ای بجز خطوط قرمز نظام اسلامی مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری در خصوص نقد منصفانه بدون سیاه نمایی مطالبات عمومی را پیگیری خواهم نمود . ضمن آنکه مسئولیت امور فرهنگی و مدیریت روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان استان لرستان و مشاور حقوقی برخی اشخاص حقیقی و حقوقی را در سال های اخیر بر عهده داشته ام . همواره در انتخابات تشکل ها و گزینش های صنفی که حضور داشته ام با بالاترین آراء در جایگاه هایی همچون اولین دوره شوراهای دانش اموزی ، انجمن اسلامی دانش آموزان شهرستان ، انجمن علمی حقوقی دانشگاه خرم آباد و تشکل های مردمی قرار داشته ام گرچه قابل مقایسه با رقابت های عمومی نیست ولی تمرینی برای ورود به رقابت های بزرگتر بوده است و سعی داشته ام بنا به توانایی خود در فعالیت های اجتماعی مشارکت نمایم .

* در پایان اگر حرفی برای گفتن دارید بفرمایید؟ از همه شهروندان خواهش می کنم با احساس وظیفه از میان کاندیداهای انتخابات مختلف اصلح را برگزینند تا در صورت انتخاب افراد منافع عمومی منطقه تأمین گردد . امسال هم که از سوی مقام معظم رهبری سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی نامگذاری شده مردم و مسئولین در جهت تحقق این نامگذاری گام بردارند تا رفاه و آسایش جامعه فراهم شود . در شرایط حساس منطقه ای و بین المللی و وجود فشارهای قدرت های زورگوی دنیا ، با صلابت در پای صندوق های رآی حضوری پر رنگ تر از همیشه داشته باشند تا بار دیگر دشمنان این سرزمین مقدس ، انگشت حیرت بر دهان گیرند . با آرزوی سربلندی تان و تشکر از وقتی که در اختیار اینجانب قرار داده شد .

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما