تبلیغات
صبح لرستان - بهرام بیرانوند از ساخت ویلا در منطقه گلدشت بروجرد و نقش برخی مسئولان محلی انتقاد کرد
 
صبح لرستان
سهراب فرشاد
درباره وبلاگ


کارشناس ارشد حقوق خصوصی
وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار

مدیر وبلاگ : سهراب فرشاد
نویسندگان

.


.برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


.

 
 
 
 

ردپای برخی مسئولان در ساخت و سازهای غیرمجاز گلدشت/ چشمان بسته سازمان گردشگری

 
بهرام بیرانوند در گفتگو با  خبرگزاری خانه ملت ارگان مطبوعاتی مجلس شورای اسلامی از ساخت ویلاهای اشرافی به سبک کانادا درگلدشت بروجرد خبر داد. که متن کامل آن تقدیم مخاطبان محترم می شود.
 

 

 
نماینده مردم بروجرد در مجلس از ورود ویژه خواران در ساخت و سازهای غیرقانونی گلدشت خبر داد و گفت: ویژه خواران که در بین آنها برخی از مسئولان دولتی نیز دیده می‌شوند با صرف پولهای هنگفت ویلاهای اشرافی به سبک کانادا در این منطقه ساخته‌اند که اگر متوقف نشوند این میراث ارزشمند به نابودی کشیده می شود.

بهرام بیرانوند در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، در باره ساخت و سازهای غیر مجاز در منطقه گردشگری گلدشت، گفت: با پیگیری های جهاد کشاورزی قالب ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته در اراضی کشاورزی این منطقه ، منجر به تشکیل پرونده و پیگیری در سیستم قضایی شده است.

ساخت و سازهای غیرمجاز چند ده ساله در گلدشت

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بحث ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه گردشگری گلدشت، سابقه ای چند ده ساله دارد، افزود: متاسفانه طی یکی دوسال اخیر پای ویژه خواران، که متاسفانه تعدادی از آنها مسئولیت دولتی دارند به این پرونده باز شده و بر وسعت این تهدید و آسیب افزوده است.

بیرانوند ساخت و سازهای غیرقانونی را تهدیدی جدی برای گردشگری شهرستان بروجرد، عنوان کرد و گفت: برخی ویژه خواری های مشاهده شده در این قضیه که بسیار جدی و وسیع است، سرعت انجام این ساخت و سازهای غیرقانونی را نسبت به گذشته افزایش داده بنابراین اگر با این افراد سودجو برخورد قانونی صورت نگیرد، باید شاهد نابودی منطقه گردشگری گلدشت باشیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه اهالی منطقه گلدشت نسبت به ساخت و سازهای غیرمجاز رخ داده در این منطقه آگاهی کامل دارند، تصریح کرد: اگر از اهالی سوال کنید که کدام مسئول اقدام به تخریب اراضی و ساخت و سازغیر قانونی کرده است نام تک تک آنها را اعلام خواهند کرد.

ساخت ویلاهای اشرافی به سبک کانادا درگلدشت

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساخت ویلاهای اشرافی به سبک کانادا توسط سودجویان و ویژه خواران در منطقه گردشگری گلدشت، افزود: عده ای وجود دارند که پولهای کلانی هزینه می کنند و به صورت غیرقانونی ویلاهای اشرافی و تالار های بزرگ در این منطقه برپاکرده اند.

بیرانوند بااشاره به جذابیت منطقه گردشگری گلدشت برای مردم مناطق دیگر حتی ساکنان شهرهای حاشیه خلیج فارس، تصریح کرد: متاسفانه افرادی از شهرهای حاشیه خلیج فارس به این منطقه می آیند و با قیمت نازلتر از سایر نقاط کشور زمین خریداری کرده و به صورت غیر قانونی اقدام به ساخت و ساز ویلا، حفر چاه و گرفتن امتیازات آب، برق و گاز می کنند.

نمانیده مردم بروجرد در مجلس با بیان اینکه منطقه گلدشت به دلیل محصور شدن لابه لای درختان و باغات در دسترس و امن است، گفت: این منطقه به دلیل حالت برزخی که دارد و در محاصره باغات و درختان قرار گرفته امن است به همین دلیل ساخت و سازها غیرقانونی در حال انجام به راحتی قابل مشاهده نیست.

وی تاکید کرد: گلدشت منطقه ورودیه شهرستان به واسطه چسبیده بودن به شهر و امن بودن، جذابترین فضای گردشگری بروجرد است که متاسفانه اگر فکری به حال ساخت و سازهای غیرمجازآن نشود، ویژه خوران آن را نابود خواهند کرد.

میراث فرهنگی عنصر غایب پرونده

وی درباره اینکه مسئولیت اصلی پیگیری و ممناعت از ادامه این ساخت وسازهای غیرمجاز که محیط زیست منطقه را تهدید می کند، بر عهده چه دستگاه یا دستگاه هایی است، توضیح داد: این منطقه به دلیل قرار گرفتن در مجاورت شهر و حالت برزخی که دارد، تا مدتها اختلاف وجود داشت که متولی اصلی جلوگیری از این ساخت و سازها شهرداری است یا جهاد کشاورزی؟

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه بعضی از ساخت و ساز ها در حوزه حریم جاده ها قرار دارد، اداره راه و شهر سازی موظف به پیگیری و جلوگیری از آنها است که امیدواریم اقدامات لازم را انجام دهد.

نماینده بروجرد در مجلس نهم با تاکید بر اینکه منطقه گلدشت با وسعت بیش از 500 هکتار روستاهای فیال، شیخ میری، قلعه و کپرگه را دربر می گیرد و از پتانسیل های گردشگری شهرستان و کشور محسوب می شود،گفت: متاسفانه میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و ساماندهی این منطقه گردشگری هیچ اقدامی نکرده و عنصر غایب این پرونده است.

بیرانوند بابیان اینکه بخش دیگر این پرونده به حوزه وزارت نیرو و اداره آب مربوط می شود، گفت: امیدواریم وزارت نیرو، اداره آب و راه و شهرسازی نیز همانند جهاد کشاورزی به صورت جدی برای پیگیری این پرونده و توقف ساخت و سازهای غیرمجاز ورود پیدا کنند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم با اشاره به اینکه در سطح شهرستان در این رابطه جلساتی برگزار و جهادکشاورزی موظف به پیگیری موضوع شده است تصریح کرد: جهادکشاورزی دررابطه با ساخت و سازهای غیر مجاز گلدشت در بحث شناسایی، تشکیل پرونده، ارجاع به دادگاه و بعضا صدور حکم برای برخی متخلفان تغییر کاربریها اقدامات قابل توجهی انجام داده است ولی تلاش بیشتری را طلب می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ، یادآورشد: در بحث جلوگیری از ادامه ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه گلدشت ، که سابقه چند ده ساله دارد بعضا، برخی مسئولان تلاش هایی داشتند که تاکنون موفقیت 100 درصدی نداشته است.

گفتنی است؛ گلدشت یک دره و جلگه وسیع در دامنه کوههای سر به فلک کشیده زاگرس است که محدوده این منطقه از غرب تپه چغای بروجرد آغاز و تا کپرگه ادامه دارد.

گلدشت ناحیه ییلاقی شهرستان بروجرد به حساب می آید که مهمان نوازی روستائیان خونگرم و زیبایی های منحصر به فرد این منطقه باعث شده تا این ناحیه در فصول بهار و تابستان به خصوص در ایام تعطیل شاهد حضور جمعیت زیادی از مردم بروجرد و مسافران و گردشگران باشد.

این منطقه گردشگری مشتمل بر چندین روستا است که روستاهای فیال، شیخ میری، قلعه وکپرگه از جمله روستاهای مهم این منطقه گردشگری هستند. دسترسی به گلدشت از طریق جاده آسفالته به طول 12 کیلومتر از غرب شهر بروجرد امکانپذیر است.

در این دره آبرفتی چشمه ها و سرابهای گوناگونی جاری است که آب این چشمه ها از ذوب برفهای قلل کوه گرین تامین شده و در نهایت باعث روان شدن رودخانه ای دائمی در این ناحیه شده است.

دو طرف جاده گلدشت بروجرد مملو از باغ‌های سیب است به طوریکه در فصل بهار شکوفه‌های درختان چشم هر رهگذری را به خود خیره کرده و انتهای این باغها نیز به رودخانه پر آب گلرود ختم می‌شود.

متاسفانه همه این زیبایی ها طی سالهای اخیر با طمع سودجویان در منطقه و استمرار ساخت و سازهای غیرمجاز تحت الشعاع قرار گرفته است و نکته تلخ ماجرا این است که حرف از دست داشتن خود مسئولان، کسانی که مسئولیت حفظ و نگهداری چنین امکاناتی را بر عهده دارند و باید این مناطق را توسعه دهند، وجود دارد

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما