تبلیغات
صبح لرستان - بلوار" ایران زمین" خرم آباد ؛ معایب و نواقص عمرانی
 
صبح لرستان
سهراب فرشاد
درباره وبلاگ


کارشناس ارشد حقوق خصوصی
وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار

مدیر وبلاگ : سهراب فرشاد
نویسندگان

.


.برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


.

برای خواندن مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید  ... بلوار" ایران زمین" خرم آباد ؛  معایب و نواقص عمرانی
منطقه گلدشت از جمله مناطق بزرگ و نوساز خرم آباد می باشد و جزئی از بافت جدید این شهر است . در این منطقه خیابان ها به سبب نوساز بودن از عرض بیشتری نسبت به خیابان های قدیمی و مرکزی شهر برخوردارند و معمولاً ساختمان های در حال ساخت با روش های نوین عمرانی و معماری و در بیش از یک طبقه ساخته می شوند . به رغم وجود برخی محاسن که در محلات مختلف منطقه گلدشت وجود دارد معایبی نیز در ساختار بافت این بخش از شهر وجود دارد که البته بیشتر این معایب و مشکلات عمیق و پایه ای نیست و با اندکی تدبیر و ذوق از سوی دستگاه های مسئول بویژه شهرداری قابل رفع است . یکی از خیابان های اصلی منطقه گلدشت خیابان "ایران زمین" است خیابانی که بلوار 80 متری و خیابان پمپ گاز هم نامیده می شود و در گلدشت غربی قرار دارد . این بلوار و خیابان های فرعی که از آن منشعب می شود مشکلاتی دارند که باعث ایجاد زحمت و حتی در پاره ای مواقع سختی تردد شهروندان در آنها می شود . پاره های از این مشکلات عبارتند از :
1- نداشتن تابلوی معرفی کننده نام بلوار تحت عنوان بلوار 80 متری یا بلوار ایران زمین یا خیابان پمپ گاز . اگر کسی به دنبال آدرس در این خیابان باشد و از اهالی گلدشت نباشد باید از چندین نفر نام خیابان را بپرسد چرا که هر کس این خیابان را به نامی می شناسد و شهرداری منطقه سه این خیابان مهم را بدون تابلوی نام گذاری رها ساخته است .
2- فضای در نظر گرفته شده در وسط بلوار به عنوان فضای سبز تا چند ده متر دارای کاشت درخت هستند و در امتداد بلوار این فضا فاقد هر گونه کاشت درخت و بوته های گل است و باید هم اکنون که فصل کاشت درخت می باشد سازمان پارک ها و فضای سبز به همراه شهرداری منطقه اقدام به کاشت درخت در این فضا نمایند .
3- فضای در نظر گرفته شده برای کاشت درخت و چمن در باندهای کندرو دو طرف بلوار نیز نه تنها خالی از هر گونه سبزی و گل و درختی است بلکه در خیابان کناری مربوط به تردد وسایل نقلیه باندهای کندرو شاهد وجود ده ها تیر بلوکی چراغ برق هستیم که هم جلوه ای زشت را در این فضا ایجاد نموده اند و هم می توانند خطر آفرین باشند .
4- وجود دکل های بزرگ انتقال برق فشار قوی در طول مسیر بلوار "ایران زمین" باعث مزاحمت ساکنین می شود و لازم است به خارج از محدوده شهری انتقال یابند و فضای اشغال شده توسط این دکل ها رها سازی و به زیبایی بلوار کمک شود .
5- قسمت هایی از جداول ایجاد شده در دوطرف خیابان به مرور زمان و در اثر عوامل مختلف تخریب شده اند که شهرداری منطقه لازم است نسبت به بازسازی آنها اقدام نماید .
6- فضاهای خالی از ساختمان که در دو طرف خیابان قرار دارند تبدیل به محلی برای تخلیه نخاله ها و ضایعات ساختمانی شده که باید شهرداری منطقه 3 ضمن برخورد با عاملان ، نظارت خود را افزایش داده و این نخاله ها را به محلی خارج از شهر انتقال دهد .
7- خیابان و بلوار "ایران زمین" علیرغم اهمیت بالا و حجم زیاد تردد و انشعاب چندین خیابان فرعی از آن متأسفانه فاقد علائم راهنمایی و رانندگی می باشد و حتی طول مسیر رفت و برگشت خیابان محروم از هرگونه خط کشی است .
8- کنده کاری های انجام شده در قسمت هایی از طول این خیابان ترمیم نشده اند و اقدامی در آسفالت مجدد این بخش ها صوت نگرفته است که لازم است شهرداری نسبت به بهسازی آسفالت خیابان اقدام کند .
9- خیابان "بهمن" که خیابان فرعی و منشعب از بلوار 80 متری "ایران زمین" است و در سمت راست انتهای این بلوار قرار دارد فاقد روشنایی ، خط کشی ، فضای سبز ، پیاده رو سازی و درختکاری در دوطرف خیابان است که شهرداری و سازمان بوستان ها وفضای سبز و شرکت (اداره) برق نیز باید در رفع این نواقص و معایب اقدام کنند .
10- خیابان "ارم" ؛ این خیابان نیز فاقد خط کشی راهنمایی رانندگی است ، پیاده رو سازی آن تکمیل نشده است و تنها در یک سمت خیابان شاهد وجود تیرهای چراغ برق هستیم و یک سمت خیابان فاقد نور لازم در شب می باشد . همین خیابان نیز در انتها فاقد هرگونه روشنایی است .
11- خیابان های فرعی "مهر" و "نوروز" در این محدوده نیز فاقد روشنایی و نور مناسب و نیز بدون خط کشی و علائم راهنمایی و رانندگی هستند . در این میان خیابان "خوارزمی" که در عرض و ردیف خیابان "مهر" قرار دارد از روشنایی مناسب تری برخوردار است .
12- خیابان فرعی "همیشه بهار" فاقد جدول گذاری مناسب و بدون زیر سازی و محروم از آسفالت است ؛ در حالیکه خیابان های اطراف آن حداقل خیابان هایی آسفالته هستند .
13- بوستانی که در انتهای خیابان "همیشه بهار" واقع شده است فاقد تابلوی نامگذاری است و به دلیل عدم وجود روشنایی کافی در شب از طراوت لازم برخوردار نیست و کم تر مورد استفاده اهالی قرار می گیرد .
14- خیابان "دی" نیز که از انشعابات فرعی بلوار 80 متری "ایران زمین" می باشد فاقد آسفالت و زیر سازی است .
موارد ذکر شده بخشی از موانعی هستند که اهالی این قسمت از شهرمان با آن روبرو هستند و با بودجه ای اندک نسبت به طرح های عمرانی بزرگ و البته همکاری و همگامی شهرداری و شرکت برق منطقه ای و سایر نهاد های مرتبط قابل رفع می باشند .
 
منتشر شده در هفته نامه تبلور اندیشه سال چهارم19 اذر 1390 شماره 119
سهراب فرشادنوع مطلب :
برچسب ها : فرهنگی، اجتماعی،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما