تبلیغات
صبح لرستان - بیانیه در مقابل بیانیه/ سخنگوی لرستانیها نباشید!
 
صبح لرستان
سهراب فرشاد
درباره وبلاگ


کارشناس ارشد حقوق خصوصی
وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار

مدیر وبلاگ : سهراب فرشاد
نویسندگان

.


.برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


.

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در خرداد سالجاری موجی از امید در میان اقشار مختلف جامعه به راه افتاد. مردم خسته از شعارهای کمتر تحقق یافته رئیس و کابینه دولتهای نهم و دهم راه را در تغییر رویه ایجاد شده یافتند. با انتخاب حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و عدم اقبال به کاندیدای نزدیک به دولت در واقع مخافت خود را با مشی پی گرفته شده دولت محمود احمدی نژاد نشان دادند. مردم خسته از عصیانگری، لودگی و تظاهر با گزینش روحانی به تدبیر و اعتدال توأم با امید رای دادند. نتیجه گزینش برتر آنها در مدت کوتاه سپری شده از روی کار آمدن دولت یازدهم با وجود تمام مشکلات به وضوح قابل لمس و درک است.

در این میان اما وضع در استان لرستان متفاوت است. عده ای که در تبلیغات و انتخابات اخیر در حمایت از رئیس جمهور محترم از هیچ کوششی دریغ نکردند و دارای سوابق مدیریتی نیز بودند، مناصب اجرایی و مدیریتی استان را بدست می گیرند. بعد از آنکه ترکیب مدیریتی استانداری تقریباً تکمیل شد اینک نوبت به انتخاب مدیران دستگاههای اجرایی، سازمانها و ادارات کل استان و شهرستانها رسیده است. با انتخاب هر یک از مدیران جدید دستگاههای اجرایی و ستادی بیانیه هایی در حمایت از انتخابهای صورت گرفته صادر و منتشر می گردد. اما مخالفین فعلاً سعی می کنند مخالفت خود را با گزینش های مدیران جدید علنی نکنند. فراموش نکنیم حق هر دولت و مدیر ارشدی است که هماهنگ با سیاستهای کلان و مشی سیاسی خود، مدیران توانمند و البته همراه خود را برگزیند. نباید انتظار داشت افراد ناهماهنگ و غیرعلاقمند در سمتهای خود ابقاء شوند.

یکی از مهمترین اتفاقات رخ داده در روزهای اخیر نطق بیانیه گونه ابراهیم آقامحمدی و واکنش تند انجمن اسلامی معلمین استان لرستان در قالب بیانیه به نطق صورت گرفته است. آنچه بوقوع پیوست نمی تواند در چهارچوب وحدت ملی و اعتلای لرستان باشد. آیا نباید به وزیر حق داد که مدیران زیرمجمعه وزارتخانه خود را در سطح استانها برگزیند. آیا بهتر نبود سال گذشته برخی نمایندگان استان در مجلس توان خود را مصروف گماردن فردی در آستانه بازنشستگی را در رأس مدیریت آموزش و پرورش استان صرف نکنند! چگونه می نوان وزیر را کودتاچی خواند آن هم صرفاً بدلیل اعمال حق حاکمیت خویش بر وزارتخانه ای که در رأس آن قرار دارد. نه در قانون اساسی و نه هیچ یک از قوانین مصوب کشورمان اشاره ای به هماهنگی وزرا با نمایندگان در انتخاب مدیران استانی وجود ندارد. از سویی نیز مگر در انتخاب رئیس جمهور و دولت جدید همگامی با تیم دولت داشته اید که انتظار حرف شنوی از خود را دارید و مخالفین را منتسب به کمیته x و یا Y می کنید. وزیر انتخابی آموزش و پرورش از کم حاشیه ترین اعضاء هیئت دولت است که نباید به صرف گزینش مدیری غیردلخواهمان وی را به باد انتقاد بگیریم. شیوه ای که نطق نماینده محترم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی نمونه بارز آن است. در این مورد همچنین فراموش نکرده ایم که مدیریت پیشین اداره کل آموزش و پرورش در بدو تصدی خود بر این نهاد تأثیر گذار جامعه در سطح وسیعی به تغییر پستهای مدیریتی ادارات تابعه و حتی مدارس پرداخت. رویه ای که متأسفانه از سوی مدیر پیش از وی نیز که شایع شده بود از نزدیکان یکی از نمایندگان لرستان در مجلس هشتم بود بوقوع پیوست. اما آیا تا کنون در دوره مدیریت جدید چنین تغییرات وسیع که اغلب سیاسی هستند صورت پذیرفته است.

در انتخاب و فعالیت مدیران اجرایی استان مهم نه وابستگی جناحی آنها و منسوب شدنشان به تفکر و اردوگاه اصلاح طلبی و یا اصولگرایی بلکه دلسوزی و تلاش برای توسعه استان در زمینه های مختلف است. البته مسلّم است ولایتمداری، اعتقاد به نظام اسلامی، ارزشهای انقلاب، تخصص و تعهد اصول بدیهی است که در انتخاب مدیران لازم است مورد توجه واقع شود.

اما پس از نطق هفته گذشته آقامحمدی در مجلس شورای اسلامی که در آن ضمن تاختن به عملکرد وزیر آموزش و پرورش، فرهنگیان اصلاح طلب استان نیز از بیانات تند این نماینده مجلس ب نصیب نماندند، انجمن اسلامی معلمان استان بعنوان یکی از تشکلهای مهم اصلاح طلب استان دست به قلم برده و با نیش قلم خود نماینده خرم آباد را مورد نوازش قرار دادند، اقدامی که به نظر نگارنده عجولانه و نامناسب بود. چرا که  می توانستند انتقاد خود به سخنان آقامحمدی را به شیوه ای دوستانه تر و در محیطی بدور از تنش ابراز نمایند. در این میان مسئولان و فعالان صنفی و اجتماعی باید در بیان و نگارش اظهارنظر شخصی و گروهی خود بیش از هر چیز حقوق مردم را مراعات نمایند. از تنش بپرهیزند، بحثهای بی فایده و هزینه ساز را کنار بگذارند و خدمت به هم نوعان خود را سرلوحه فعالیتهایشان قرار داده و منافع شخصی، گروهی و حزبی را به منافع عمومی ترجیح ندهند.

پیش از این و پس از انتخاب برخی همکاران استانداری و مدیران اجرایی از سوی بازوند استاندار لرستان تعدادی از تشکلهای دانشجویی با انتشار بیانیه ای به تندی از استاندار انتقاد نمودند. هر یک از این بیانیه ها، هر یک از نطق های صورت گرفته بیانگر نظرات شخصی و نهایتاً گروهی است که قابل تعمیم به عموم جامعه نیست. پس فعالان سیاسی و گروهی خود را سخنگوی جامعه ندادند که هیچ یک از آنها و هیچ جناحی نمی تواند سخنگوی لرستانیها باشد، بلکه نتایج عمکردهاست که سخنگوی غیرناطق شهروندان هم استانی و بیانگر رضایت یا عدم رضایت از مسئولان و گروههای سیاسی است.

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما