تبلیغات
صبح لرستان - دکتر رفت ، مهندس آمد/ هوشنگ بازوند استاندار پانزدهم لرستان شد
 
صبح لرستان
سهراب فرشاد
درباره وبلاگ


کارشناس ارشد حقوق خصوصی
وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار

مدیر وبلاگ : سهراب فرشاد
نویسندگان

.


.برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


.

 

با آغاز روند تغییر استانداران در سراسر کشور

دکتر رفت-مهندس آمد

پس از تکمیل کابینه دولت یازدهم، روند تغییر مدیران میانی کشور با تغییر استانداران دولت پیشین شتاب گرفته است. در یکی از اولین جابجایی ها در نخستین روزهای پاییز، دکتر حبیب اله دهمرده از استانداران مورد اعتماد دولت احمدی نژاد، کرسی استانداری لرستان  را به مهندس هوشنگ بازوند واگذار نمود. پرونده دکتر دهمرده، استاندار پیشین و 61ساله لرستان با کوله باری از تجربه مدیریت ارشد اجرایی استانی و آموزش عالی در این استان با ناکامی در ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری، بسته شد و فصلی نو از پرونده مدیریتی بازوند 51ساله در جایگاه جدید استانداری لرستان گشوده شد. جابجایی که میتواند نویدبخش گسترش فعالیتهای عمرانی در استان محروم لرستان باشد.                          

 

از سوابق اجرایی دهمرده تا تجارب عمرانی بازوند                                                                     

 حبیب اله دهمرده متولد 1331 در منطقه سیستان (زابل) می باشد.گفته میشود در مقطع دکترای رشته ریاضی از دانشگاه آکسفورد انگلیس فارغ التحصیل شده و در سمت هیئت علمی بامرتبه دانشیاری در دانشگاه هایی همچون امیرکبیر، علم وصنعت ایران و زاهدان به تدریس پرداخته است. مهم ترین مسئولیت های وی با مدیریت آموزشی آغاز شده، از سال62 معاونت آموزشی دانشگاه سیستان وبلوچستان را عهده دار شده و پس از 6سال فعالیت در این جایگاه از سال68 تا77 حدود یک دهه به ریاست همین دانشگاه انتخاب شد. دهمرده هم زمان از سال 68 تا 78 ریاست دانشگاه پیام نور زاهدان و چندسالی نیز ریاست دانشگاه تربیت معلم آن شهر را در اختیار داشت. مدتی هم مشاور وزیر فرهنگ وآموزش عالی بود. آخرین سمت مدیریت وی در آموزش عالی را می توان ریاستش بر دانشگاه زابل از سال 78 تا 84 دانست. از آن سال و با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد بعنوان ریاست جمهوری، دهمرده رده مهم تری از مدیریت اجرایی را تجربه نمود و در دولت های نهم و دهم، طی 8سال استانداری سه استان به سوابق اجرایی وی افزوده شد. از سال 84 تا 87 استاندار سیستان وبلوچستان بود. از سال87 تا 89 استاندار کرمان و سرانجام از 20/4/89 تا6/7/92 بیش از 38 ماه سکان استانداری لرستان را در دست داشت.

مهندس هوشنگ بازوند نیز علیرغم آنکه ده سال از استاندار پیشین جوان تر است اما دارای سوابق مدیریتی قابل توجهی است. 

 از جمله:معاونت اداری مالی مجتمع عظیم صنعتی مس سرچشمه کرمان،عضو هیئت رئیسه فدراسیون دوچرخه سواری ،عضو هیئت مدیره باشگاههای فرهنگی-ورزشی مس کرمان و صنایع اراک،ریاست هیئت مدیره پتروشیمی همدان و ذوب آهن غرب.                 

بازوند از سال 78 تا زمان انتصاب به استانداری لرستان به مدت 14سال ،بطور مستمر معاونت امور عمرانی استانداری سه استان کشور را در اختیار داشته است. از سال78 تا 81 در استان همدان، از سال 81 تا 84 در استان مرکزی، از سال 84 تا 86 در لرستان و از سال 86 تا 92 بار دیگر در استان مرکزی در جایگاه معاونت امور عمرانی استانداری منشاء خدمات درخور توجهی بوده است. بازوند با آغاز بکار دولت یازدهم به ریاست دکتر حسن روحانی از گزینه های جدی تصدی استانداری در استان های لرستان ،مرکزی و همدان بود که سرانجام قرعه مدیریت اجرایی لرستان به نام وی افتاد و راهی زادگاه آباء واجدادی خویش شد.

 

بازوند انتخابی از میان گزینه های مختلف                                                                   

مهندس هوشنگ بازوند در حالی به استانداری لرستان انتخاب شد که در یک روند زمانی حدود دوماهه از میان قریب 20 نامزد کرسی مدیریت ارشد اجرایی استان، توانست این جایگاه را نصیب خود نماید. افرادی که برخی از نزدیکان مجمع نمایندگان استان بودند. برخی انتخاب ستاد تبلیغات دکتر روحانی در استان و تعدادی از گزینه های مورد نظر دولت و معدودی از آنها بویژه مهندس بازوند مورد اجماع اکثر گروه های موثر در استان و نیز مرکزیت سیاسی کشور بودند. از جمله رقبای اصلی بازوند می توان به شجاع دریکوند فرماندار پیشین خرم آباد ،سید عیسی موسوی نژاد و قدرت اله ایمانی نمایندگان خرم آباد در مجالس ششم و هفتم ، غلامرضا مصدق مدیر کل اسبق صنایع و معادن استان ،سید حسن رسولی استاندار اسبق در لرستان و خراسان ،علی نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی ،عبدالرحیم بهاروند نماینده مجلس ششم و عبدالرضا سپهوند دیگر نماینده خرم آباد در مجلس پنجم و معاون وزیر صنایع در دولت خاتمی اشاره کرد . اسماعیل دوستی عضو فعلی شورای شهر تهران هم به رغم درخواست ارائه برنامه از پذیرش تقاضاها امتناع نمود. در این میان بنابر اخبار بدست آمده بعضی از نمایندگان در پی به قدرت رساندن نزدیکان خود در سمت استانداری بودند به گونه ای که شنیده می شد دکتر ایرج عبدی فردی بنام حسینی را که فاقد سوابق قابل توجه مدیریتی بود را بعنوان یکی از گزینه ها مطرح نمود. پرواضح روشن بود که این گزینه ها در دستیابی به چنین کرسی با اهمیتی ناکام شوند. به هرروی بازوند بود که توانست در میان گزینه های متعدد که بیشتر از طیف اصلاح طلب بودند،به استانداری لرستان برگزیده شود.                                                

 

نقش نمایندگان در انتخاب استاندار                                                                 

باتوجه به گفتگوهای تعدادی از نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی با اصحاب رسانه و مطبوعات محلی به نظر می رسید آنها در یک موضوع متفق القول بودند و آن هم گزینش استاندار بومی برای لرستان بود. هدفی که می توان گفت تا حدودی نیز محقق شد. اما در انتخاب بازوند، رأی نهایی متعلق به دولت بوده و نه نمایندگان استان، فراموش نکنیم در جریان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نمایندگانی همچون ایرج عبدی ،ابراهیم آقامحمدی و الهیار ملکشاهی بطور علنی و آشکارا از رقیب دکتر روحانی یعنی قالیباف شهردار تهران حمایت کردند. علاءالدین بروجردی از جمله معتمدین و نزدیکترین افراد به دکتر علی اکبر ولایتی در ستاد انتخاباتی ایشان بود. بهرام بیرانوند به صراحت از دکترسعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد. تنها گفته می شد مهندس محمدتقی توکلی آن هم نه به صورت مستقیم، از حامیان دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بوده است. سایر نمایندگان نیز یا اظهارنظر صریحی نداشته اند یا از علاقمندان به دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری بوده اند. با چنین وصفی چگونه می توان نقش نمایندگان را در انتخاب استاندار پررنگ تر از دولت دانست؟!نمونه بارز نقش کم رنگ نمایندگان لرستان در انتخاب مدیر ارشد استانی را در سهم لرستان از جایگاه های مدیریت کشوری می توان جستجو کرد. چرا که نه تنها سهمی از هیئت دولت نصیب استان نشد، بلکه در میان معاونین وزراء، مدیران ستادی کشوری،  روسا و معاونین سازمانهای ملی جایگاهی برای مدیران توانمند و متخصص لرستانی در نظر گرفته نشد.                                                 

 

اجماع عمومی در انتخاب بازوند                                                                                    

انتخاب مهندس بازوند که در دولت های مختلف و با گرایشات سیاسی متفاوت همواره بعنوان مدیری قابل اعتماد ارائه خدمت نموده، با استقبال گسترده احزاب، گروه ها و تشکل های صنفی همراه بود. بعنوان مثال از سویی حضور وی در جایگاه استانداری لرستان اقبال و خوشحالی اصلاح طلبان را در پی داشت از جمله شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان، حزب مردم سالاری و انجمن اسلامی معلمان در پیام های جداگانه مدیریت بازوند بر استانداری را تبریک گفتند و از سوی دیگر برخی گروه های اصولگرا از جمله هیئت رزمندگان اسلام از این انتخاب ابراز خرسندی نمودند.

عده ای ازبسیجیان،رزمندگان،ایثارگران و خانواده شهدا، جامعه ورزشکاران، اصحاب رسانه، مدیران صنعتی و تولیدکنندگان و کارآفرینان استان هم از گزینش استاندار جدید استقبال نمودند. به واقع بازوند در ابتدای راه با جوی مملو از همدلی و اتحاد برمسند استانداری تکیه زده و توانسته نظر مثبت فعالان سیاسی را با گرایش های متفاوت دیدگاهی و سایر اقشار صاحب نفوذ جامعه را بدست آورد. وی در صورتی که از فرصت ها بهره لازم را ببرد و اقدامات اساسی در پیشرفت استان رقم زند خواهد توانست تا پایان عمر مدیریتی خویش از این مزیت بزرگ بهره های بزرگتری نصیب خود و البته توسعه استان نماید.                                           

 

مردی از تبار لرستان                                                                                                                               

مهندس هوشنگ بازوند را از هر جهت باید مدیری بومی دانست چرا که از طرفی او متولد شهرستان نهاوند است. منطقه ای که با دو شهرستان بروجرد و دلفان لرستان مرز سیاسی-جغرافیایی مشترک دارد. همین مجاورت نهاوند با لرستان موجب گردیده که تعاملات وسیع اقتصادی، فرهنگی و حتی خویشاوندی میان مردم نهاوند که خود از قوم بزرگ لر هستند با شهروندان شهرستانهای شمالی و مرکزاستان بوجود آید. از طرف دیگر نیز باید بازوند را فرزند لرستان دانست چرا که آباء واجداد وی از اهالی شهرستان کوهدشت بوده اند و بنا به دلایلی با مهاجرت به استان همدان در شهرستان نهاوند که مانند ملایر و تویسرکان بیشترین قرابت ها را با لرستانی ها داشتند و دیر زمانی منطقه ای از حوزه قلمرو اتابکان لر بوده است سکونت گزیدند. بنابراین ایشان نه تنها لر بلکه لرستانی الاصل هستند و با شناخت کافی از این استان و قابلیت ها و امکانات آن می توانند نقش قابل توجهی در توسعه و عمران لرستان داشته باشند. اگر از این موقعیت ممتاز استفاده مطلوت نمایند.                                                                                             

 

خوش استقبال و بد بدرقه نباشیم                                                                                

شاید خصوصیت مدیران پائین دست باشد که لازم بدانند به استقبال رئیس خویش بروند.در روزهای گذشته خیابانهای سطح شهر پر شده از نصب بنرها و پارچه نوشته هایی با موضوع تبریک انتصاب مهندس هوشنگ بازوند به سمت استانداری لرستان،بخش قابل توجهی از این شیوه تبریک از جانب مدیران دستگاه های اجرایی استانی وحتی شهرستانی بعمل آمده،مدیرانی که با آگاهی از تغییر استاندار سابق و جانشینی استاندار جدید به سرعت دست به کار شده اند و هریک برای آنکه از قافله ابراز ارادت به استاندار جدید جا نمانند در بخشی از معابر شهر که در مسیر عبورومرور ودر معرض دید عموم باشد به نصب بنر و پارچه نوشته اقدام نموده اند و صفحاتی از مطبوعات استان را به پیام های تبریک خود اختصاص داده اند.البته نیت آنها از دو حالت خارج نیست،ابتدا ابراز ارادت خالصانه ناشی از حضور مدیری توانمند در رأس مدیریت اجرایی استان و دوم ابراز ارادت به قصد حفظ مسند مدیریت خود در دستگاه های اجرایی استان. به هرصورت همین حالتی که اکنون ایجاد شده باید عبرتی باشد برای غنیمت دانستن فرصت در ارائه هرچه بیشتر خدمت به اهالی قدرشناس این استان زرخیز، در این صورت با پایان مأموریت خود در استانداری لرستان آنچه خواهد ماند یاد وخاطره نیکو از شما و قدردانی و تشکر مردم از خدمات و زحمات مدیریت ارشد اجرایی استان و سایر همکاران می باشد.                                                                                       

سهراب فرشاد/چاپ شده در هفته نامه سراسری تبلور اندیشه دوشنبه 15 مهرماه1392

       

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما