تبلیغات
صبح لرستان - برگزاری مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی
 
صبح لرستان
سهراب فرشاد
درباره وبلاگ


کارشناس ارشد حقوق خصوصی
وکیل پایه یک دادگستری و روزنامه نگار

مدیر وبلاگ : سهراب فرشاد
نویسندگان

.


.برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی بعداز ظهر امروز یکشنبه سیزدهم مردادماه برگزار گردید و وی عملاً و رسماً سکان ریاست جمهوری و دولت یازدهم را در نظام جمهوری اسلامی ایران عهده دار گردید.
در این مراسم که با حضور سران سیاسی کشوری و مقامات ارشد نظامی و نیز مهمانانی از بیش از هفتاد کشور دنیا شامل بیش از ده رئیس جمهور و رئیس دولت، وزرای خارجه، روسا و نمایندگان پارلمان برخی کشورها و سفرای کشورهای مختلف در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار گردید در حالیکه ساعت از 16گذشته بود با نواختن سرود جمهوری اسلامی آغاز گردید. سپس آیاتی ار کلام الله مجید توسط یکی از قاریان برجسته کشورمان تلاوت گردید.سپس دکتر لاریجانی به سخنرانی پرداخت. 
دکتر لاریجانی: مجلس آماده همکاری است
 رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن خوش آمدگویی به همه میهمانان داخلی و خارجی و تبریک مجدد به رئیس جمهور جدید گفت: مجلس برای همکاری با دولت آمادگی دارد. دکترعلی لاریجانی در ادامه خواستار توجه و پایبندی دولت جدید به قانون شد و افزود بی قانون نه عدالت محقق می شود و نه توسعه و پیشرفت میسر. وی با نقد تصمیمات عجولانه، کشاورزی، دامداری و صنایع کشور را نیازمند تقویت در جهت حمایت از تولیدات داخلی دانست. لاریجانی ضمن درخواست از رئیس جمهور برای معرفی کابینه شایسته از زحمات دولتهای نهم و دهم به ریاست دکترمحمود احمدی نژاد قدردانی نمود.
در ادامه رئیس قوه قضائیه در جایگاه سخنرانی حاضر شد و ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم با اشاره به متن سوگندنامه ریاست جمهوری، گفت: رئیس جمهور باید حافظ و مدافع نظام اسلامی، قانون اساسی و مذهب رسمی کشور باشد. آیت اله صادق آملی لاریجانی با برشمردن اصولی از قانون اساسی جمهوری اسلامی بر اهمیت چهار نکته و پیاده سازی آنها در نظام اسلامی تأکید کرد که عبارت بودند از: ایمان به خداوند یکتا، عقلانیت، تقوا و در نهایت اقتصاد و معیشت جامعه که باید در اولویت اهداف کارگزاران نظام و مردم باشد.
روحانی: دولت تدبیر و امید مخالف افراط و تفریط و اعتدالگراست
پس از سخنان آیت اله لاریجانی دکتر حسن روحانی نیز با حضور در جایگاه کنار وی ایستاد و مراسم تحلیف را با ادای سوگند مخصوص ریاست جمهوری بجا آورد و متن آن را امضا نمود. رئیس دستگاه قضایی کشور هم ضمن تبریک و روبوسی با رئیس جمهور جدید بار دیگر به صف مدعوین پیوست.
دکتر روحانی در پایان به ارائه سخنانی پرداخت. مهمترین نکات سخنان رئیس جمهور عبارت بود از:
*روحانی دولت خود را دولت راستگویان، عدالت خواهان، مردم داران و اخلاق مداران دانست.
*وی با تقدیر از حضور حماسی مردم در انتخابات 24خرداد اعتماد عمومی به خود را موجب ایجاد تعهد در برابر ملت دانست و خود را نماینده همه ملت معرفی کرد.
* روحانی رأی به خود را رأی به اعتدال و میانه روی دانست و گفت این مردم به اعتدال گرایی و پرهیز از افراط و تفریط رأی دادند.
* وی تصریح کرد دولت باید تهدیدها را کاهش و فرصتها را افزایش دهد.
*این دولت به حاکمیت قانون، رعایت حقوق و آزادی های شهروندان و پاسخگویی به جامعه تأکید دارد.
*وی براستیفای هر چه بیشتر حقوق زنان تأکید کرد و ایجاد فرصتهای برابر برای این بخش جامعه را وظیفه دولت دانست.
* مبارزه با نابرابری، فساد و تبعیض باید با همه ظرفیتها و کمک همه قوا و مسئولان صورت پذیرد.
*روحانی اضافه کرد مردم تغییر و تعالی می خواهند. آنها حرمت و کرامت می خواهند بدور از هر گونه فقر و تبعیض و فسادی در فضایی آرام و عقلانی.
*فرصت شکوفایی و ابتکار جوانان باید فراهم شود تازندگی آنها بهتر، باثبات و عزتمند باشد.
*در سیاست خارجی بدنبال صلح و ثبات منطقه است و مخالف دخالتهای بیگانگان در امور کشورهای منطقه.
*وی خواستار گفتگوی سازنده غرب با ایران و تعامل بر اساس تکریم و نه تحریم با کشورمان شد.


دکتر روحانی کابینه اش را معرفی کرد
حسن روحانی در پایان سخنان خود اهداف، برنامه ها و اعضاء کابینه خود را بصورت مکتوب تقدیم هیئت رئیسه مجلس نمود که با دستور دکتر لاریجانی ریاست مجلس اسامی وزرای پیشنهادی قرائت گردید. این در حالی بیود که طبق مقررات دکترروحانی دو هفته فرصت اراغءه داشت. افراد منظور در وزارتخانه عبارتنداز:
مهندس بیژن زنگنه؛ وزارت نفت
علی طبیب نیا؛ اقتصاد و امور دارائی
سیدحسن قاضی زاده هاشمی؛ بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
اطلاعات؛ سیدمحمود علوی
امور خارجه؛ محمدجواد ظریف
ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ محمود واعظی
ورزش و امور جوانان؛ مسعود سلطانی فر
آموزش و پرورش؛ محمدعلی نجفی
نیرو؛ حمید چیت چیان
کار، تعاون و رفاه؛ علی ربیعی
جهاد کشاورزی؛ محمود حجتی
دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ حسین دهقان
دادگستری؛ مصطفی پورمحمدی
راه و شهرسازی؛ عباس آخوندی
صنعت معدن و تجارت؛ محمدرضا نعمت زاده
علوم و تحقیقات؛ دکتر جعفر میلی منفرد
فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علی جنتی
وزارت کشور؛ عبدالرضا رحمانی فضلی

بر اساس آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نمایندگان ملت یک هفته فرصت بررسی سوابق وزرای پیشنهادی را خواهند داشت. از دوشنبه هفته آینده جلسات رسیدگی به رأی اعتماد اعضا کابینه آغاز خواهد شد تا ترکیب دولت با رأی مجلس مشخص شود.
حواشی مراسم تحلیف ریاست جمهوری
*در ابتدای مراسم دکتر حسن روحانی دوشادوش آیت اله هاشمی رفسنجانی و با همراهی سایر مسئولان ارشد نظام وارد صحن علنی مجلس شد.
*  خاویر سولانا مسئول پیشین سیاست خارجه اتحادیه اروپا و مهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی که به پدر توسعه کشورش معروف است در کنار معاون دبیرکل سازمان ملل مهمانان ویژه حاضر در مجلس بودند.
* روسای جمهور قزاقستان، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، کره شمالی، نخست وزیر سوریه، نخست وزیر کویت، کفیل ریاست جمهوری عراق و وزیر خارجه ترکیه از جمله مهمانان خارجی حاضر در مراسم تحلیف بودند.
*روسای قوا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیر و اعضای شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، رئیس بازرسی دفتر رهبری و مشاور عالی رهبرمعظم انقلاب، یادگار امام راحل و بیت ایشان از جمله مدعوین حاضر بودند.
*فرماندهان نظامی از جمله سردار جعفری، امیر صالحی، سرلشگر فیروزآبادی و سردار احمدی مقدم  و سردار رحیم صفوی نیز حضور داشتند.
*محمود احمدی نژاد و تعداد زیادی از وزرا و کابینه وی از غایبان این جلسه بودند.
*در غیاب احمدی نژاد، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور سابق به همراه برخی وزرای دولت دهم از جمله مصلحی وزیر اطلاعات، حسینی وزیر اقتصاد و وحیدی وزیر دفاع در جمع حاضرین بودند.
*سیدمحمد خاتمی رئیس دولتهای هفتم و هشتم از غایبین برجسته این مراسم بود.
* معاونین و مسئولین ارشد قوه قضائیه از جمله رئیسی، پورمحمدی، منتظری و محسنی اژه ای حاضرین این همایش بزرگ بودند.
* خانواده هاشمی و بیت امام از مهمانان برگزیده مراسم بودند.
* نزدیکان حسن روحانی از جمله وزرای پیشنهادیف اسحاق جهانگیری، علی یونسی، حسین فریدون، تیمور علی عسگری، محمد نهاوندیان و سیدرضا اکرمی از دیگر مدعوین بودند.
* برخی هنرمندان، ورزشکاران و پیشکسوتان مطرح ورزشی هم حضور داشتند.
*تعدادی از کاندیداهای ریاست جمهوری از جمله قالیباف، رضایی، جلیلی در میان حضران بچشم میخوردند.
* مدیران مسئول روزنامه ها و خبرگزاریهای مطرح کشور هم دعوت شده بودند.نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تماس با ما